ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı Nasıl Hizmetler Sunar?
10 Ekim 2023

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı Nasıl Hizmetler Sunar?

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, uyuşturucu kullanan bireyler ve ailelerinin doğru bilgilenmelerini sağlamak ve sunulan hizmetlere erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla  danışma ve destek sağlamaktadır.  
Alo 191 hattı ile;

*Kişilere ihtiyaçlarına göre gerekli bilgilendirme yapılmakta ve tedavileri için en uygun merkezlere yönlendirme sağlanmaktadır.
*Bırakma konusunda kararsızlık yaşayan kişilerle motivasyonel görüşme yapılarak, tedaviye başvurmaları konusunda motive edilmektedir.
*Uyuşturucu madde kullanan bireylerin yaş aralıklarına göre, nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.
*Bağımlılık süreçlerinde  kişinin yakınlarının da  destek almasının önemli olduğu vurgulanarak, yakınlarına da gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.
*Yakınlarının madde kullanımından şüphe duyan kişilere, madde kullanımına bağlı görülebilecek davranış, duygu durum ve fiziksel değişikler hakkında bilgi verilmektedir.
*Madde kullanımı olan kişilerde yaşanabilecek süreçler (şiddet, gasp, istismar vb.) konusunda bilgilendirme yapılır. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar (Emniyet Müdürlükleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi / Birimi, belediyeler) hakkında da bilgi verilir.

Kısacası ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, bilgi almak ve kurtulmak isteyen herkesin 7 gün 24 saat ulaşabileceği destek hizmetidir.